24.října 2018

Jak relaxovat na přímém slunci?

 

Čím zabránit vyhřátí terasy a navazujících částí vašeho bydlení?

 

Která je ta pravá markýza pro vaši terasu, lodžii či zimní zahradu?

 

Naším tipem je švýcarská značka STOBAG – osvědčené typy markýz, svislých clon a pergol.

 

Kazetová markýza 

 

Nezbytným pomocníkem a zprostředkovatelem relaxace za slunečného počasí jsou markýzy, slunečníky, pergoly a různá sluneční "stínítka". Ty nám umožní pobyt na přímém slunci teras, ochrání nás před škodlivým UV zářením a vytvoří tolik vyhledávaný stín. Nezdá se, ale  tento  důležitý úkol je na stínící tkanině markýzy. Pozor, ne ale každá látka má potřebný UV filtr (i když ho třeba deklaruje), a proto je významné tento parametr sledovat a ověřit. Protože jeho absence nás může mnohdy přímo ohrožovat nekontrolovatelným exponováním účinkům UV záření, které není blahodárné každé pokožce. O existenci tohoto důležitého parametru UV blokace látky kolikráte ani nemusíme vědět, a nevědomě se tak vystavujeme určitým zdravotním rizikům. Pro vás, kteří dávají přednost kvalitním značkovým výrobkům zaručujícím vysokou ochranu před UV zářením, i při dlouhodobém pobytu pod markýzou máme tip: Jsou jím markýzy, clony, pergoly STOBAG – švýcarská značka s mnohaletou tradicí, která vás nezklame. V kombinaci se stínícími látkami firmy SATTLER, to platí na desítky let, to můžeme potvrdit na základě naší několikaleté každodenní praxe. Vždy doporučujeme dodávku na „klíč“, která nese výhodu garance bezpečné montáže se zárukou. Dnes je zcela běžná zateplená fasáda a ta vyžaduje speciální postup a skutečně profesionální upevnění markýzy. Nabízí se systém bez tepelného mostu FISCHER THERMAX nebo řešení klasické pomocí originálních kovových podložek STOBAG samozřejmě za asistence dobrých chemických kotev např. HILTY. V případě dodávky s montáží navíc získáte kompletní 5- ti letou záruku a to jak na konstrukci markýzy, tak na stínící látku i na spolehlivost upevnění markýzy a samozřejmě také na motor s ovládací elektronikou pokud je instalován.

A jak se vyznat v té různorodosti konstrukcí, typů, značek, provedeních se stříškou - bez ní, v kazetě nebo polo kazetě? Která je ta pravá pro vaši terasu?  V následujícím textu vám pomůžeme při rozhodování a předáme vám několik zkušeností z praxe.

 

 Markýza TRION  Markýza TRION s klikou

 

Základní řešení pomocí balkónových markýz bez nosného profilu – jsou to ta levnější řešení, která vyžadují dokonalý montážní podklad. Ale právě jednoduchá konstrukce těchto markýz neumožňuje přizpůsobit rozteče kotevních prvků (např. závitových tyčí) a v tom je jejich nevýhoda. Umístění kotev je dáno pevně rozměrem šířky markýzy a polohou držáků ramen, které jsou současně i montážními konzolami. Může dojít k situaci, že montáž je komplikovaná neočekávanou nízkou soudržností zdiva nebo také nemilým překvapením ve formě překážky jakou je např. ocelový nosník v místě potřeby vyvrtání otvoru pro kotvu, do kterého se takto „trefíme“ a nemůžeme pak jednoduše kotevní prvek realizovat. V praxi tak nelze předem snadno a spolehlivě ověřit kvalitu podkladu stěny či stropu před vlastní montáží, a proto tento typ markýz nemá naše doporučení. Váš krásný balkon či terasa si přece zaslouží něco odolnějšího, ale i dokonalejšího, nebo ne?

 

 

Oblíbené modely kloubových markýz s nosným profilem – tyto markýzy mají systém kloubových ramen s vestavěnými vypínacími pružinami a nerezovými lany. Výhoda přítomnosti nosného ocelového profilu spočívá v kompletním sestavení a seřízení markýzy ve výrobě, navíc nosný profil zlepšuje tuhost a stabilitu výrobku. Tento typ se lépe a spolehlivěji montuje než předchozí model díky možnosti flexibility v umístění montážních konzol. Nemalou výhodou je v případě pochybností o sourodosti podkladu pro montáž možnost doplnit montážní konzole „navíc“ pro jistotu v upevnění a vytvoření mechanické rezervy. Je-li výrobek montován pod střešní přesah nebo pod balkon není potřeba ho doplňovat o krycí střížku, a zde se dá ušetřit za její pořízení. Tento typ patří mezi velmi oblíbená řešení a nyní je k dispozici v novém vyspělém provedení SELECT.

 

 

Markýzy s kloubovými rameny a nosným profilem vylepšené krycí stříškou - markýza i látka je navíc chráněna proti zašpinění doplňkovou hliníkovou stříškou. Pozor, ne ale tak dobře jako u kazetové nebo polo kazetové markýzy a po čase se první nábal látky a to především u světlých jednobarevných látek přece jenom trochu zapráší. Hodně ale záleží na barvě a kresbě vybrané látky. Barevně univerzálnější nebo pruhovaná látka tento jev eliminuje. Je na pováženou, zdali neinvestovat do vyššího modelu s takzvanou polo kazetou, protože cena za markýzu se stříškou je logicky vyšší a tedy se přibližuje ceně lepšího typu markýzy s polo kazetou. Ochrana látky proti znečištění je u tohoto výrobku mnohem účinnější a design výrobku dokonalejší. Investice do markýzy je přeci jen dlouhodobou investicí a mohlo by se stát, že bychom šetřili na nesprávném místě a později tak svoje rozhodnutí litovali.

 

 

Nejdokonalejší modely markýz mají samonosnou ochrannou kazetu - ta ukrývá buď celé zařízení kompletně a to stínící tkaninu včetně ramen nebo chrání pouze hřídel s látkou jako choulostivější část markýzy šikovnou polo kazetou. Výhodou polo kazetového typu je lehčí kompaktnější konstrukce a tudíž i nižší pořizovací cena. Kazetové markýzy se kotví pomocí speciálních konzolí pouze na stranách výrobku. V praxi to znamená, že jsou pouze dvě konzole bez možnosti přidání další. Proto je kladena velká pozornost na kvalitu jejich montáže související s pevností a soudržností montážního podkladu. Kazetové markýzy jsou jistě královnou mezi markýzami, ale mají vyšší nároky kotvení a jsou náročnější i ekonomicky. Nicméně i přesto jsou naším favoritem a mají naše nejlepší doporučení.

 

 

Speciální skupinou markýz jsou markýzy velkoplošné s extrémním výsuvem 400 cm a 500 cm - tyto markýzy mají vesměs teleskopická ramena i mohutné držáky ramen a celkově robustní konstrukci. Není se čemu divit, vždyť musejí odolat velkým silám způsobených povětrností. Ramena s plynovými vypínači zaručují pevnější a dokonalejší vypnutí látky i po letech. Díky tomu jsou tyto systémy velice stabilní a méně pruží – za větru „nemávají“ i při plném výsuvu 400 nebo 500 cm jako markýzy se standardními kloubovými rameny s pružinami a výsuvem do 350 cm. Výjimkou je zajímavá verze markýzy SELEKT s výsuvem 400 cm a kloubovými rameny, přesto má navíc speciální provedení těchto kloubových ramen a pro ně příslušné masivní držáky. Všechny tyto markýzy jsou určeny pro exklusivní zastínění větších teras či kavárenských zahrad. Velkoplošné markýzy se ovládají zásadně elektromotory.

 

 

Netradiční svislé markýzy – clony jsou vlastně venkovní textilní rolety s tím, že na rozdíl od všem známé látkové rolety určené do interiéru musí jejich konstrukce odolávat větru a dalším povětrnostním zátěžím venkovního prostředí. To není snadné, proto jejich konstrukční prvky jsou ze slitiny hliníku a oceli a svojí robustností připomínají systémy klasických výsuvných markýz. Také stínící látka musí splňovat hned několik parametrů jako je zadržení slunečního tepla, ochrana před UV zářením, odolnost vodě, materiálovou stabilitu a trvanlivost i po letech. Materiálem stínících látek je buď akrylová markýzová tkanina nebo její sestra v podobě technické „SCREEN“ látky na bázi skelného vlákna a polymeru připomínající hustou síťovinu. Funkčnost těchto látek je však odlišná. Akrylová markýzová látka je osvědčenou stínící průsvitnou, ale neprůhlednou tkaninou a v případě značky SATTLER se zaručenou ochranou před degradujícím UV zářením s nebývale vysokým faktorem. Textilie SATTLER se vyznačují vysokou pevností v tahu a stálobarevností a mají UV-stabilizátor. Mezi další přednosti patří antistatická úprava, tzv. vodo-odpudivost a impregnace proti vodě a plísním. Naopak látka typu „SCREEN“ je přiměřeně průsvitná a reguluje přemíru jasu v místnostech, ale její hlavní vtip spočívá v tom, že je průhledná, přičemž vysoká schopnost zadržet sluneční teplo není touto vlastností dotčena. To je její jedinečnou výhodou a zároveň návodem pro vás jak nebránit ve výhledu do okolí z vašeho domu nebo bytu a zároveň jej stínit od tepla.

 

 

 

Jedinečnými markýzami jsou modely k montáži na zimní zahradu – jsou primárně určeny pro stínění vodorovné neb šikmé „střechy“ zimní zahrady či prosklených střech nebo střešních oken a jejich konstrukce zabezpečuje dokonalé napnutí stínící látky. Při výsunech nad 300 cm, je ale již třeba podepřít vysouvanou látku příčnou vzpěrou. Na základě realizací těchto markýz je ověřeno, že skutečně největší díl nadměrného a nežádoucího tepla přichází do zimní zahrady její prosklenou střechou, proto je snížení přehřátí zahrady aplikací speciální markýzy tak účinné. S jistotou se dá vyvodit, že podíl je víc jak 60-ti procentní a po zkušenostech z praxe obvykle stačí ke spokojenosti uživatelů zimní zahrady a nevyžaduje již pořizování jakéhokoliv dalšího stínění na svislém zasklení zahrady, které ne vždy je praktické a volný výhled do krajiny je přeci uchvacující. Markýza na střeše ničemu nepřekáží, ani nevyžaduje pravidelné čištění. Pro ještě dokonalejší užitek se nabízí model TARGA-PLUS, který jedinečným způsobem teleskopicky vysouvat vodící lišty umožňuje vytvořit přesah střechy zahrady a tím stínit i svislé prosklené plochy. Všechny modely markýz pro zimní zahrady jsou vybaveny estetickým krycím kastlíkem a motorickým ovládáním.

 

 

Zvláštní pozornost si zaslouží zastínění typu pergola a přístřešky k celoročnímu použití a relaxaci – tyto systémy jsou u nás k vidění méně často, ale přesto představují vrchol v užívání teras a zahrad. Propojení interiéru s terasou a zahradou v jeden celek je přeci úchvatné. Mohou být variantou pergoly ze slitiny hliníku a to bez jakékoliv údržby se stabilní vysunovací horizontální markýzou nebo zasklenou pergolou – přístřeškem nebo skloubením obojího. To již, ale hovoříme o proskleném systému TERRADO - přístřešku s bezpečnostním sklem CONNEX umožňujícím celoroční provoz za deště a sněhu, i s natrvalo umístěným zahradním nábytkem včetně letního stínícího prvku ve formě kvalitní vysunovací markýzy s akrylovou látkou.

 

 

S motorem či bez motoru?

 

I když menší markýzy cca do 500 x 300 cm lze ovládat ručně za pomoci kliky s převodovkou jejich větší kolegyně doporučujeme obsluhovat motory a u markýz s více jak jedním párem ramen (nad 600 cm) nebo u markýz velkoplošných s velkým výsuvem nelze výrobek bez motoru vůbec provozovat. Také horizontální clony pro zimní zahrady nezbytně k funkci potřebují elektromotor, protože mají plynové vypínače a ty vyžadují k obsluze velkou sílu. Také vodotěsný a spolehlivý průchod pro přímé ovládání mechanickou klikou z interiéru zahrady by byl v praxi těžko realizovatelný. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, zda utratit za motoricky ovládanou markýzu, a investicí do markýzy jste si už již tak jistí, pak neváhejte a určitě si pořiďte markýzu i s elektromotorem – není to zbytečností, jak se může na první pohled zdát. Ano částka za příjemnější a pohodlnější užívání markýzy pomocí motoru a potřebného příslušenství bude vyšší, ale velkou výhodou, vedle získání komfortního elektrického ovládání, bude možnost navíc doplnit vaší markýzu o bezpečnostní větrnou automatiku. Ta ochrání nemalou hodnotu markýzy před poškozením větrem nebo letní bouřkou. Doplněním o dálkový ovladač TELIS a nové otřesové větrné čidlo SOMFY EOLIS 3D získáte ucelený systém značkového bezdrátového ovládání a ochrany.

Čeho se ale obávat nemusíte, je dalších nákladů víceprací za elektroinstalaci, protože příprava pro markýzu je dnes velmi jednoduchá a spočívá pouze v přivedení jednoho kabelu (CYKY 3x1,5) jako přívodu 230V do místa montáže a je hotovo. Pro případ zcela chybějícího přívodu je jeho dodatečné protažení po našich zkušenostech ze zakázek často snadné a dostupné z nejbližší krabice (od zásuvky, vypínače) stávající elektroinstalace v interiéru provrtáním přímo ven a to šetrně do potřebného místa s ohledem na dokončenou fasádu.

 

 

Tip na závěr:

 

Pozor! Důležité je při plánování markýzy její rozměr. Častou chybou se stává šetření na nepravém místě a zakoupení markýzy co nejmenší do velikosti i výsuvu. Zásadní je fakt zjištěný praxí, že nestačí pouze stínit naše těla a zahradní nábytek, ale i co největší plochu terasy, protože její povrchy a hmoty - dlažba, zdi, rámy oken pokud nejsou stíněny včas, ale jen bezprostředně před vytouženým pobytem na slunci, tak se stávají zásluhou celodenního oslunění a vyhřátí velmi účinným zdrojem naakumulovaného a nežádoucího tepla. Proto, pokud je to možné, je výhodné stínit již od dopoledních hodin, a v co největším rozsahu, a ne až těsně před užíváním terasy či balkonu, abychom dosáhly příjemné tepelné bilance. Dobrou pomůckou k zajištění tohoto požadavku je sluneční automatika, ta umí za slunce včas markýzu vysunout a v případě náhlé změny počasí ji bezpečně uklidit automatickým zasunutím.

 

 

 

V případě otázek vám doporučujeme se obrátit na náš poradenský servis ve věci výběru vhodné markýzy a jejího příslušenství, cenové kalkulace ale i konzultací montážních podmínek u vás doma.