15.prosince 2018

Jak ušetřit na nákladech za vytápění?

Čím zajistit větší komfort vašeho bydlení?

Co zvýší ochranu vašeho majetku?

Odpovědí jsou venkovní hliníkové rolety. Přidaná hodnota k vašim oknům s mnoha užitky!

Venkovní hliníkové rolety

Venkovní rolety mají jiné výhody než venkovní žaluzie. Jsou-li spuštěné zcela nebo zčásti pak umí samozřejmě ochránit interiér před nadměrným letním horkem jako zmíněné žaluzie a místnosti zůstanou příjemně zastíněné a chladné. Jejich hlavní přínos je ale jinde. Venkovní rolety jsou přidanou mechanickou a izolační bariérou mezi venkovním prostředím a oknem podobně jako je tomu například u okenic. Proto je jejich funkce ochranná a izolační tak dominantní a více spojená s užíváním v zimním období a v noci. V zásadě tedy můžeme u venkovních rolet hovořit o třech užitečných oblastech.

Venkovní roleta sestava do úhlu    Venkovní roleta atyp

Venkovní roleta vám zajistí komfort - zvýšením soukromí a zabráněním pohledů zvědavců zvenčí, snížením hluku pronikajícího do interiéru tudíž klidnějším spánkem, psychologicky i fakticky větším pocitem bezpečí v noci (při zavřené roletě nelze hodit například kámen do skla), ochranou před nepřízní počasí (kroupy, déšť, vítr, sníh, letní vedro),  ochranou sítí proti hmyzu volitelně integrovanou v roletovém boxu. Používáním rolet ochráníte jak vlastní okna tak i nábytek a podlahy před vyblednutím účinkem UV záření a tepla.

Venkovní rolety šetří vaše peníze - zavřenou roletou vzniká mezi oknem a roletou vzduchová mezera - polštář, který funguje jako další tepelný izolant. Užitkem tohoto "polštáře" je zabránění ztráty až 40 % tepla, které by jinak uniklo přes okno ven. Celkové náklady na vytápění tak mohou vykazovat úsporu až 10%.

Venkovní rolety chrání váš majetek - proto chcete-li zvýšenou ochranu, pořiďte si roletu s pevnějším pancířem a vodícími lištami nebo zesílenou dosedací lištou včetně zámku. Jinak ale i standardní hliníková venkovní roleta s mechanizmem proti nadzvednutí zvenčí je dobrou prevencí proti vloupání. Snahu o její demontáž totiž vždy doprovází hluk, který je nemilou komplikací v činnosti zlodějů, a raději se domu vyhnou. V době vaší nepřítomnosti mohou automaticky vytahovat a stahovat rolety programovatelné spínací hodiny a docílit dojmu, že je někdo doma nebo například zajistit ve vaší nepřítomnosti denní přísun světla pro květiny či domácí zvířata.

Zjednodušeně můžeme dělit venkovní rolety na dva základní typy provedení. Jsou to rolety určené pro dodatečnou montáž na jakkoli dokončenou fasádu neboli okno, at' se jedná o starší dům, novostavbu nebo jen rekonstrukci, kde se nepočítalo s přípravou pro vestavbu rolety. Druhým typem je roleta určená pro vestavbu pod omítku (do okenního nadpraží), která vždy vyžaduje stavební přípravu. Výhodou podomítkového typu je, že nezasahuje do okna a nesnižuje tím přísun světla do místnosti. Estetickou hodnotou je skrytý box rolety pod omítkou nebo jinou fasádní hmotou.

Tipy:

Z předchozího textu je jasné, že s používáním rolet v zimním období je užitek a úspora zaručena, ale chtěli bychom vás z praxe varovat před jedním zimním nebezpečím. Tím je přimrznutí zavřené rolety k parapetu či k vodícím lištám. Pokud se tak stane u ručního ovládání, nesnažíme se silou roletu utrhnout v přimrzlém místě, ale nejdříve se pokusíme opatrně odstranit námrazky. Lze  vtipně využít fén na vlasy a kritická místa jednoduše ohřát. Tím je věc obvykle zdárně vyřešena. Ale jinak je tomu u motorového ovládání, a to při existenci často investory žádaného centrálního ovladače, kdy na rolety při centrálním povelu nemusíme vidět a kontrolovat tak jejich chod. Velmi záleží na typu motoru, který jsme si s roletami pořídili. Zde neplatí "lepší je nepřítelem dobrého". Zde "lepší" se rovná nové řadě motorů s vestavěnou řídící elektronikou, která umí rozeznat překážku i regulovat sílu motoru, vypnout se včas a tím ochránit celý systém. A to se vyplatí, protože cena lepších chytřejších motorů je dnes téměř stejná, jako byla kdysi cena starších typů motorů. Zastaralé provedení motoru (dnes nabízené jako ekonomická verze, láká ke koupi v marketingových akcích) nerozezná ovšem překážku a tak často zapříčiní poškození rolety nebo vlastního motoru. Proto jednoznačně doporučujeme pořízení nových rolet spojit výhradně s již novým typem motorů!


Plusy:

1. Rolety šetří vaše peníze - v zimním období za vytápění, v letním za klimatizaci.

2. Mají vysokou životnost (u dobrých rolet je převažujícím materiálem hliníková slitina).

3. Rolety chrání váš majetek - jsou dobrou prevencí proti vloupání.

4. Rolety jsou zárukou vyššího komfortu, soukromí a ochrany proti pohledům z venčí a chrání okna před vlivy počasí.

5. Rolety jako venkovní systém nezabírají místo v interiéru.

6. Snadné čištění mytím vodou a ostříkáním např. zahradní hadicí a s určitou opatrností i tlakovou vodou.

7. V nabídce ekonomická varianta manuálního ovládání popruhem nebo šňůrou.

8. Rychlá realizace v případě dodatečně montovaných rolet i ovládacího RF systému.
 

Mínusy:

1. Nutno včas naplánovat a připravit stavbu, jinak se musíme spokojit pouze s verzí pro dodatečnou montáž s "přiznaným" roletovým boxem.

2. Pro účinnou ochranu před letním horkem je nezbytné místnost zcela nebo z větší části zastínit.